август, 2015 ел
чәршәмбе

18 августта  Татарстанның Лаеш районында өч балалар бакчасы ачылды. Аларның һәрберсе 140ар урынга исәпләнгән. Сокура авылында урнашкан балалар бакчасын ачуда РФ Хөкүмәте Рәисенең беренче урынбасары Игорь Шувалов, Татарстан Республикасы Президенты вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Рөстәм Миңнеханов, ТР Премьер-министры урынбасары – ТР мәгариф һәм фән министры Энгель Фәттахов, ТР Лаеш муниципаль районы башлыгы Михаил Афанасьев катнашты.

Татарстанның   мәгариф учреждениеләрендә капиталь ремонт 98 процент башкарылган, 64 мәгариф оешмасында эшләр тулысынча төгәлләнгән. Әтнә, Алексеевск, Яңа Чишмә, Әлки районнарында һәм Казанның берничә мәктәбендә эшләр сроктан артта кала,  шулай да, 25 августка төгәлләргә планлаштыралар.
Ел саен уздырыла торган мәгариф хезмәткәрләренең шәһәркүләм август конференциясенең пленар утырышы Казанда 27 августта узачак. Конференциянең төп фикер алышу темасы – “Заманча мәгариф: тигез мөмкинлекләр – инновацион технологияләр – шәхси җаваплылык”.
Россия җыелмасы 2019 елда Казанда уздырылачак һөнәри осталык буенча “WorldSkills International” дөнья чемпионатында югары нәтиҗәгә өметләнә ала, дип саный РФ мәгариф һәм фән министры Дмитрий Ливанов.
Болгар дәүләт тарих-архитектура музей-тыюлыгындагы Идел буе Болгар дәүләтенең 922 елда ислам динен рәсми кабул итү хөрмәтенә куелган Истәлек билгесе конференцияләр залында кичә II Халыкара кыр археология мәктәбе үзенең эшен башлады. Анда дөньяның 25 иленнән 100 яшь галим-тикшеренүче катнаша.

Мәгариф һәм фән өлкәсендә күзәтчелек буенча федераль хезмәт мәктәпләргә, 2015-2016 уку елында 9нчы сыйныф укучылары 4 фән буенча дәүләт имтиханы тапшырачагын хәбәр итеп, хатлар юллаган, дип яза “Российская газета”. Аерым алганда, укучылар тапшырырга тиешле итиханнарның икесе мәҗбүри (рус теле, математика), икесе сайлап алынган фәннәр (физика, химия, биология, рус әдәбияты, география, тарих, җәмгыять белеме, чит ил телләре, информатика) буенча була. Дөрес, бу уку елында аттестат алу өчен укучыларга рус теле һәм математика буенча дәүләт йомгаклау сынавын уңышлы узу да җитә. Ә менә 2016-2017 уку елында исә сайлап алынган фәннәр буенча тапшырылган имтихан нәтиҗәләре дә исәпкә алыначак. Сынауны “икеле”гә тапшырган укучыларга имтиханны яңадан тапшыру рөхсәт ителәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: