Казанда «Абилимпикс» региональ чемпионатының җиңүчеләре билгеле булды

2022 елның 26 мае, пәнҗешәмбе

Казанда Татарстан Республикасыннан килгән катнашучылар өчен «Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасының «Абилимпикс» төбәк чемпионатына йомгак ясадылар.

Чемпионат 11 апрельдән 25 майга кадәр республиканың 12 шәһәрендә һәм муниципаль районында 35 уку йорты базасында узды, алар арасында 32 һөнәри белем бирү оешмасы, 2 югары уку йорты һәм балалар технопаркы – Кванториум.

Ярышларда төбәкнең 155 уку йортыннан 905 конкурсант, шул исәптән 7 югары уку йортыннан, 64 Урта һөнәри белем бирү учреждениесеннән һәм 84 мәктәптән 905 конкурсант катнашты. Ярышлар нәтиҗәләре буенча югары профессиональлек һәм җиңүгә омтылыш күрсәтеп, 219 кеше җиңүче булды, 433 кеше «Абилимпикс»VI төбәк чемпионаты призерлары булды.

2017 ел – «Абилимпикс» беренче төбәк чемпионаты уздырылган ел белән чагыштырганда, катнашучылар саны 24 тапкырга, 38 тән 905кә кадәр, ә компетенцияләр саны 12 тапкыр 7 дән 88 гә кадәр артты.

Ярыш программасы сәламәтлекләре чикләнгән кешеләрнең өч максатчан төркеме, ягъни 14 яшьтән башлап мәктәп укучылары, студентлар һәм предприятиеләр белгечләре өчен узды. «Абилимпикс» региональ чемпионатында катнашучылар 88 компетенция буенча көч сынашты, алар арасында: виртуаль һәм өстәмә чынбарлык эшләү, пешекчелек эше, эретеп ябыштыру технологияләре, сәнәгать робот техникасы, лаборатор химия анализы, Сити-фермерлык, авиация техникасына хезмәт күрсәтү һ. б.

Чемпионат экспертлары, эш бирүчеләр һәм белем бирү оешмалары педагоглары арасында, конкурс эшләренә бәя бирделәр һәм иң көчлеләрне билгеләделәр.

Җиңүчеләргә кыйммәтле бүләкләр, медальләр һәм дипломнар тапшырылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: